Eksplozivni reaktivni oklop (ERA)

tekst dr.Zlatomira Živanovića

U cilju značajnog povećanja balističke zaštite postojećih tenkova, još početkom 90-tih godina započet je samostalni razvoj jedne specifične vrste dodatnog sendvič oklopa poznatog pod nazivom eksplozivni reaktivni oklop. Ideja je konačno realizovana sredinom avgusta 1998. godine, u okviru usavršavanja tenkova M-84, T-72 i T-55, kada je završen razvoj i usvojena u naoružanje i opremu VJ prototipska partija kutija eksplozivnog reaktivnog oklopa KAO M99.
Domaće rešenje eksplozivnog reaktivnog oklopa KAO M99 je vrlo slično koncepcijski i po zaštitnim i konstrukcijskim karakteristikama ruskom i ukrajinskom rešenju sistema dodatne zaštite tipa KONTAKT prve generacije. Potpuni razvoj ERA (pre svega sa stanovišta funkcionalne izdrţljivosti i zaštite od kumulativnih projektila sa dvostrukim punjenjem, odnosno sa tandem bojevom glavom nije završen, jer su bila potrebna značajna finansijska sredstva.
Osnovne karakteristike eksplozivnog reaktivnog oklopa KAO M99:
1. Modularne je gradnje pa se moţe ugraditi na sve tipove tenkova, a nešto modifikovan se ugrađuje na bočne protiv-kumulativne ekrane, dimenzija 15230565 mm, mase 6 kg sa 350 gr eksploziva.
2. Redukuje probojnost kumulativnih projektila do 80% u zavisnosti od kalibra projektila, napadnog ugla (zaštitne karakteristike ERA se smanjuju sa povećanjem napadnog ugla kumulativnog projektila) i rastojanja ERA od osnovnog oklopa tenka. Povećava zaštitu od artiljerijskih kumulativnih projektila (HEAT) redukujući im probojnost za oko 30 - 50% u zavisnosti od kalibra projektila, napadnog ugla i rastojanja ERA od osnovnog oklopa tenka.
3. Redukuje probojnost projektila na bazi kinetičke energije KE do 25%. Povećava zaštitu od potkalibarnih projektila (APDS i APSFDS), što ga po zaštitnim karakteristikama svrstava iznad ERA I generacije, kao što su izraelski BLAZER i ruski KONTAKT.

4. Otporan je na dejstvo municije kalibra do 23 mm i artiljerijskih parčadi, zatim na detonaciju susednih modula (kutija) i dejstvo visokih temperatura, elektrolučnog zavarivanja, vibracija i mehaničkog udara.
5. Ukupna masa dodatne zaštite je oko 750 kg, odnosno 1.000 kg ako se ugraĊuje na bočne strane tenka.
6. Štiti do 80% čeonog dela tenka za kursne uglove od ± 30°,
7. Lako se montira na sredstvo od strane posade i potpuno je kompatibilan sa postojećim podsistemima na tenku.

Modernizovani tenkovi T-55, T-72 i M-84 sa kasetana reaktivnog oklopa