Tenk M-84D

 

m84d.jpg (35726 bytes)
 

     Raspadom Jugoslavije, dobro uhodan sistem proizvodnje tenka M-84 je narusen buduci da je zavisio od svih republika, tadasnjih clanica SFRJ. Ozbiljniji kadrovsko-tehnicki uslovi za dalju proizvodnju ostali su jedino Srbiji i Hrvatskoj. Kako nije bilo konkretne podrske vojno-politickih struktura, ali ni materijalnih mogucnosti, u Srbiji se u  narednim godinama radilo u odredjenom obimu na prototipu tenka ''Vihor'' i podsistemima za tenkove serije T-72 i M-84. Jedini ozbiljniji projekat modernizacije je bio namenski projekat M-84AB1, ali pre svega kao ponuda za eventualnu modernizaciju kuvajtskih M-84AB. S druge strane, u Hrvatskoj, prakticno tenkovski program nikada nije prekidan. Iako nisu izradjivane velike serije vozila, cinjenica je da je u prethodnom periodu konstatno  radjeno na daljem evoluiranju tenka M-84 pre svega sintezom novih tehnologija, koncepcijskih resenja i ratnih iskustava.                                       

     I tokom ratnih devedesetih sa proizvodnih traka u slavonskoj fabrici ''Djuro Djakovic'' silazili su novi primerci tenkova, i to u verziji AB, namenjenoj Kuvajtu. Jedan broj tih tenkova je kasnije povucen sa ratista i ipak isporucen pravom naruciocu. Sa proizvodnjom nastavljeno je i dalje, a kako je prekinuta saradnja sa drugim republikama, verovatno je veliki procenat komponenti uvozen iz zemalja bivseg Varsavskog ugovora. U danasnje vreme Hrvatska vojska na raspolaganju ima oko 80 tenkova M-84. Pored velikog naprezanja za odrzanje proizvodnje, nastavljen je razvoj ''Vihora'', pre svega kao osnove za integraciju novih resenja, a zapocet je i razvoj novog modela tenka, koji je kasnije nazvan ''Degman'' i koji je trebao predstavljati sintezu svih dotadasnjih iskustava u razvoju oklopnih vozila u Hrvatskoj. Istovremeno uradjen je i projekat modernizacije postojece flote tenkova M-84, koji je pre svega poboljsao vatrenu moc ugradnjom novog sistema za upravljanje vatrom Omega 84, novog meteo senzora, detektora laserskog zracenja itd. Ovako unapredjeni tenkovi su dobili sufiks A4. Ocigledno ovo je tretirano kao privremeno resenje i dalji razvoj je nastavljen i to integracijom podsistema razvijenih / nabavljenih za projekat ''Degman'' na osnovu tenka M-84. Tako je dobijena verzija pod oznakom M-84D, i na taj standard ce biti unapredjeni svi primerci  u hrvatskoj armiji.
m84d-5.jpg (41773 bytes)
M-84D
     Na novom modelu M-84D, izvedena su mnogobrojna poboljsanja u domenu vatrene moci i oklopne zastite, te se reseni neki od tradicionalnih nedostataka ove serije tenkova. Jedan od osnovnih zahteva je bio i ''otvorenost'' arhitekture, sto omogucava na rentabilan nacin ugradnju opreme razlicitih proizvodjaca i finalnu verziju po zelji kupca. U odnosu na primarni model M-84, poboljsanje se zasniva na ugradnji raktivnog oklopa, izraelskog porekla, na ceonoj i bocnoj strani kupole i oklopnog tela. Na zadnjem delu kupole je montirana korpa, koja moze posluziti kao skladisni prostor ili i kao jeftina zastita od projektila rucnih bacaca.. Izmenjen je i polozaj bacaca dimnih kutija koji sa sada nalaze na sredisnjem delu kupole po 6 sa svake strane. Bocne strane oklopnog tela su takodje zasticene reaktivnim oklopom koji je najcesce oznacavan kao (RRAK). Na kupoli su vidljivi elementi SUV-a Omega 84D (sa termovizijskom spravom), nisanska sprava, meteo senzor i detektor laserskog zracenja (zadnji deo kupole). Takodje instakirani su displeji koji prikazuju digitalnu sliku bojista, uz podrsku GPS sistema. Novi su i komandni paneli i sistemi komunikacije. Komandir moze dejstvovati iz PAM-a iz unutrasnjosti kupole, koja je klimatizovana. Pokretanje kupole je sada elektromotorno, sto pored preciznijeg navodjenja omogucuje i dvostruko brze rotiranje. Motor od 1.000ks, opciono moze biti zamenjen snaznijim, a transmisija je automatska. Akumulatorsko punjenje je takodje novo i pojednostavljeno. Sam proces modernizacije moze se podeliti u dve faze. U prvoj tenk se potpuno rastavlja, da bi u drugoj fazi isla ponovna montaza sa novim instalacijama, panelima i uredjajima.
     Tenkom M-84D Hrvatska je konkurisala za modernizaciju kuvajtskih vozila ovog tipa. Nakon prvobitnih ponuda iz Poljske i Srbije (M-84AB1), paznja kuvajtskih delagacija je preusmerena na hrvatski model. Medjutim i nakon vise delagacija, Kuvajt nije doneo konacnu odluku. Izbor ce verovatno osim tehnickog nivoa ponudjenih resenja, biti uslovljen i tamosnjom vojno-politickom situacijom i lokalnim specificnostima.
m84d-1.jpg (42764 bytes)
M-84D, sa kuvajtskom i hrvatskom zastavicom, tokom pokazivanja na Slunju
m84d-4.jpg (65062 bytes)
M-84D, tokom transporta
m84d-6.jpg (44073 bytes)
Varijanta sa ugradjenim osmatracko borbenim sistemom za komandira, drugacijim gusenicama...
m84d-2.jpg (18500 bytes)
deg-5.jpg (21443 bytes)
deg-6.jpg (24999 bytes)
M-84D (levo) i Degman (desno), imaju zajednicke vecinu podsistema, osnovna razlika je kupola Degmana, koje je viseslojna i dobijena zavarivanjem, za razliku od M-84D, koje dobijena livenjem

 

*Srodne teme:
Pocetna   strana
Srpski oklop - forum